שיפוץ חדר אמבטיה: 10 עובדות, טיפים והמלצות כולל מחשבון עלויות!

אנסטסיה דור // יוני 26, 2022 // 0 Comments

שיפוץ חדר אמבטיה נחשב לאחר מהשיפוצים היקרים והמורכבים בשיפוץ בית. תנסו לדמיין את עצמכם בחדר האמבטיה שלכם, מה אתם רואים? כלים סניטריים, ברזים, קרמיקה, אמבטיה או מקלחון, אסלה, ניקוזים, מראה, ארונית וזה רק ההתחלה.

זה המקום שבו אנחנו מתרעננים בבוקר לאחר שינה טובה או בסוף יום עבודה ארוך, וחשוב לנו שיהיה מקום אסטטי ושנרגיש בו בנוח. 

אם אתם מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה, בין אם שיפוץ מלא או חלקי, מאמר זה יעזור לכם לעשות סדר בכל מה שקשור לתקציב, לוחות זמנים, הצעות מחיר וכו'.

אז בואו נתחיל..

תקציב נכון לשיפוץ אמבטיה

כשזה מגיע לתקציב, ככל שאתה מוכן יותר, כך ייטב.

השאלה הראשונה שאנשים שואלים כשהם חושבים על שיפוץ חדר אמבטיה היא "כמה זה עולה?"

ראוי לציין שאין דבר כזה שיפוץ חדר אמבטיה סטנדרטי. לכל פרויקט יש את מערך האתגרים והשיקולים הייחודיים לו. הדרך היחידה לקבל הערכה מדויקת באמת היא להתייעץ עם גורם מקצועי.

לפני שנתחיל חשוב לדעת מה אנחנו רוצים כדי לוודא שהתקציב שלנו מספיק. שיפוץ קוסמטי אינו זהה לשיפוץ מלא. שיפוץ קוסמטי הכולל צביעה והחלפת מספר בודד של כלים סניטריים עשוי לעלות כ-7-10 אלף ש"ח ולשיפוץ מלא המחירים יכולים לנוע באזור 40 אלף ש"ח וצפונה (מחיר סופי לצרכן: כולל מע"מ, כולל חומרים וכלים סניטריים).

כאשר מתכוננים לשיפוץ חדר האמבטיה, יש לשים לב לתקציב. צריך גם לקבל החלטה אם אתם רוצים לעשות את זה בעצמכם או לשכור איש מקצוע כמו אדריכל או מעצב פנים אשר יעבוד ישירות מול קבלן השיפוצים ויפקח על טיב עבודתו.

אנשים מסוימים עשויים לרצות לעשות את העבודה בעצמם למטרות חיסכון בעלויות, בעוד שאחרים עשויים להעדיף לשכור אנשי מקצוע כדי שיוכלו להתמקד בהיבטים אחרים של חייהם בזמן השלמת הפרויקט.

המלצתי היא לעשות קצת מחקר לפני שאתם מתחילים את הפרויקט שלכם. אתם יכולים לקבל הערכות ממקורות שונים באינטרנט כמו מידרג, בית ודיור ופורטלים שונים בתחום עיצוב ושיפוץ הבית או לחלופין חברים או בני משפחה שביצעו פרויקטים דומים ועליהם אתם סומכים.

לוח זמנים

בהתחשב בהיקף פרויקט שיפוץ חדר האמבטיה שלך, חשוב לוודא שיש לך לוח זמנים ריאלי לתהליך.

אם אתם שוקלים שיפוץ חדר אמבטיה, כדאי לקחת בחשבון את מורכבות ואופי השיפוץ. משך הזמן שלוקח לשיפוץ אמבטיה יכול להשתנות בהתאם לסוג וגודל האמבטיה שלך. פרויקט של 4-5 ימים יכול לקחת עד שבועיים אם יש יותר עבודות אינסטלציה או חשמל למשל. אם תבחרו ללכת על שיפוץ יסודי (לעומת קוסמטי), זה יכול לקחת אפילו יותר זמן.

בתקופה זו לא תוכלו להשתמש בחדר האמבטיה, ורצוי לחשוב על אלטרנטיבה.

טיפ: אחד היתרונות בשיפוץ בקיץ הוא שאתם יכולים לקחת חופשה והסבירות היא שהשיפוץ יסתיים מהר יותר מבחורף כי החומרים מתייבשים מהר יותר.

היקף השיפוץ

מה הצורך של השיפוץ? הוא יקבע את היקף ואורך השיפוץ.

זה יכול להיות שיפוץ חדר אמבטיה בדירה ישנה כדי להנות מאיכות חיים גבוהה יותר; יותר ויותר אנשים שוקלים שיפוץ חדרי אמבטיה. מספר האנשים המתעניינים בשיפוץ אמבטיה גדל ב-50%. הסיבה לכך היא שאנשים רבים מחפשים לשדרג את בתיהם או את הדירות הישנות שלהם.

שיפוץ עקב מצב בריאותי כמו מוגבלות בתנועה יצריך התאמה מיוחדת לצרכים שלכם כמו כלים סניטריים ומקלחון מיוחדים, גישה נוחה ורחבה וחלל פתוח יותר אשר יקל על השהות בחדר האמבטיה. כל אלו יכולים להאריך את היקף השיפוץ ולייקר אותו.

שדרוג נכס להשקעה כדי למשוך שוכרים איכותיים; עבור משכירים רבים, הבטחת שוכרים איכותיים היא מאבק מתמיד. התחרות עזה ורק הנכסים הנחשקים ביותר ימשכו את השוכרים הטובים ביותר. עם זאת, על ידי ביצוע כמה שדרוגים פשוטים תוכלו לגרום לנכס להשקעה שלכם לבלוט ולהשיג לכם שוכרים איכותיים אשר ישלמו שכירות גבוהה יותר מהמקובל.

שיפוץ אמבטיה לפני מכירת דירה כדי להשביח את ערכה. שיפוץ חדרי אמבטיה הוא הדרך הנפוצה ביותר לשיפור ערך הדירה ויכול להניב תשואה עודפת של 5% עד 10%.

לסיכום, צרכים שונים יגדירו עלויות ולוחות זמנים שונים ויתנו לכם ערך שונה בהתאמה.

שלבי השיפוץ

לפני שאתם צוללים פנימה, חשוב שתבינו מהם השלבים שאתם הולכים לעבור לפני שאתם מתחילים כדי שתהיה התאמת ציפיות מלאה.

שלב (1) הבנת הצרכים של בעלי הדירה וקביעת סוג השיפוץ, זהו השלב הראשוני והבסיסי לפני שיוצאים לדרך.

שלב (2) פגישה עם 2-3 בעלי מקצוע רלוונטיים אשר ילוו אתכם בתהליך השיפוץ ויבטיחו שביעות רצון גבוהה ומינימום תקלות

שלב (3) קבלת הצעת מחיר מסודרת וסגירה. יש לוודא קבלת הצעה בכתב אשר כוללת את היקף השירותים, חומרים, לו”ז, תנאי תשלום וכו’.

שלב (4) בחירת כלים סניטריים, ריצוף וקרמיקה. החלק הכי כיפי בתהליך. כאן נבחר את האביזרים אשר יקשטו ויעטרו את חדר האמבטיה. מצורת האמבטיה או גודל המקלחון ועד סוגי הברזים, הכיור, אסלה (תלויה או לא) וכו’.

שלב (5) כאן מתחיל האקשן - ביצוע השיפוץ עצמו אשר מורכב מתתי שלבים (כאשר מדובר בשיפוץ יסודי):

(5.1) פירוק ופינוי חדר אמבטיה ישן (כולל פינוי חול/סומסום אשר מכסה צנרת)

(5.2) עבודות אינסטלציה וצנרת, ביטון, תיקוני טיח וכן עבודות חשמל (שינוי/הוספה של נקודות)

(5.3) איטום הרצפה והקירות 

(5.4) התקנת אמבטיה

(5.5) ריצוף רצפה וחיפוי קירות בקרמיקה (כולל ריצוף ומילוי ברובה אקרילית)

(5.6) צביעת קירות ותקרות בצבע דוחה עובש

(5.7) התקנת כלים סניטריים (מקלחון, כיור, ברזים, אסלה)

4 טיפים להוזלת עלויות

(1) אפשר לחסוך כסף על שיפוצים בחורף. רוב שיפוצי הבית מתרחשים במהלך הקיץ. ההיצע המוגדל של הקבלנים מביא לכך שיש תחרות גבוהה כך שתוכלו לקבל הצעה משתלמת יותר.

(2) עבודה עם אדריכל או מעצב פנים יכולה להוזיל את העלויות של כלים סניטריים, ריצוף וקרמיקה כי לרוב יש להם הסדרים מיוחדים מול בעלי העסקים בתחום עיצוב ושיפוץ הבית.

(3) שילוב של שיפוץ חדר אמבטיה יחד עם שיפוץ הבית עשוי להוזיל עלויות כי בסופו של דבר יש הנחה לגודל. ככל שהיקף הפרויקט עבור קבלן השיפוצים גדול יותר, כך יגדל הסיכוי שייתן הנחה משמעותית יותר.

(4) קבלו לפחות שלוש הצעות מחיר לשיפוץ אמבטיה ואל תחששו לבצע התמחרות. יכולה להיות שונות גדולה בין קבלני השיפוצים ולכן כמו בכל התקשרות עם בעלי מקצוע, כדי לקבל מספר מינימלי של הצעות מחיר. ההמלצה שלנו היא לפחות 3 הצעות מחיר.

אם אתם מחפשים לשפץ את חדר האמבטיה שלכם, קבלו מספר הצעות מחיר כדי שתוכלו לבחון ולהחליט מה הכי מתאים לכם הן מבחינת מפרט העבודה והחומרים והן מבחינת מחיר (וגם כימיה מול בעל המקצוע).

איך לבחור נכון בעלי מקצוע?

אנשי המקצוע הרלוונטיים לשיפוץ הם: קבלן שיפוצים ואדריכל/מעצב פנים. כמו תמיד, הכי טוב זה המלצה מחברים או בני משפחה אך לא תמיד זה קיים, לכן הקפידו לקיים פגישה עם קבלן השיפוצים והאדריכל בביתכם ולמלא אחר 5 ההנחיות הבאות כדי להמנע מטעויות ועיכובים ולבוא מוכנים לתהליך עד כמה שניתן:

(1) לבקש לראות העתק רשיון קבלן/רשיון אדריכל - יש המון מאכרים בשוק ואנשים ללא רשיון מתאים עוסקים בתחום. לכן ההמלצה שלי היא לבקש לראות העתק רישיון או לחלופין לחפש באינטרנט במאגר של משרד הבינוי והשיכון (קבלנים) או משרד הכלכלה והתעשיה (אדריכלים)

(2) לבקש דוגמאות של עבודות קודמות- תמונה אחת שווה אלף מילים. אין כמו לראות במו עיניכם תוצרים של עבודות קודמות שביצע קבלן השיפוצים

(3) לבקש טלפונים של 3 לקוחות אחרונים כדי לקבל המלצה - לא לוותר על המלצות, הם יגידו לכם אם הקבלן עמד בלוחות זמנים, עבד נקי, היה קשוב לשינויים, ובסך הכל אם ביצע עבודה טובה או לא.

(4) לבקש הצעת מחיר מפורטת בכתב, לוודא תשלום בשלבים בהתאם להתקדמות השיפוץ, ולקבל מפרט מלא של חומרים וכלים סניטריים במידה והוא מספק גם עבודה וגם חומרים.

(5) לוודא שאתם מקבלים אחריות על העבודה (לפחות שנה) ועל החומרים (מרביתם ל-3 שנים ואף יותר)

(6) להוסיף בהסכם פינוי פסולת בנין לאתר מאושר

איך לבחור כלים סניטריים

(1) אינטרפוץ - יש 2 סוגים נפוצים בשוק, אינטרפוץ 3 דרך ואינטרפוץ 4 דרך.

אינטרפוץ 3 דרך זו הבחירה הסטנדרטית והיא מאפשרת יציאת מים מברז או מידית דוש.

אינטרפוץ 4 דרף מאפשר בנוסף להנות מהפעלה של ראש גשם קבוע מלמעלה (צינור עליון אשר מחובר בחיבור קבע לקיר).

(2) אמבטיה או מקלחון - במידה ויש ילדים קטנים בבית, ההעדפה תהיה לאמבטיה. לבני משפחה בוגרים, כדאי מקלחון (תופס פחות מקום, נותן תחושה של מרווח ויותר בטיחותי למבוגרים). גודל סטנדרטי של אמבטיה הנו 78 ס"מ על 180 ס"מ.

(3) מקלחון - רצוי לתכנן מקלחון מוארך (מטר ומעלה) לשימוש פרקטי ונוח, יש חשיבות פחותה לרוחב (מינימום 70 ס"מ, נתון אשר משתנה בהתאם למימדים הפיזיים של המשתמשים) לעומת אורך המקלחון.

(4) אסלה - מיכל סמוי זו ההעדפה הקיימת היום, והסטנדרט היום היא אסלה מחרס. שימו לב שיש אפשרות להתקין אסלה מקוצרת שתופסת פחות מקום ורלוונטית לחללים קטנים יותר.

(5) כיור וברז - יש אפשרות לשלב כיור וברז כיחידה עצמאית אך לרוב כדאי לשלב גם ארון אחסון מתחת לכיור. עץ טבעי, פורמייקה או חיפוי פולימרי ימנעו נזקי לחות ורטיבות. כיור מונח יפה יותר מבחינה עיצובית מכיור אינטגרלי אך החסרונות שלו הם הצטברות של מים מסביב לכיור ותחזוקה שוטפת.

6 המלצות לשיפוץ מוצלח

(1) לא לוותר על תכנון תקציבי, הכל מתחיל ונגמר בתכנון מוקדם אשר יבטיח שלא יהיו חריגות משמעותיות אשר יגרמו לכם לסחרור כלכלי.

(2) שיפוץ זו הזדמנות לבחון האם כדאי לשנות את מיקום האמבטיה/מקלחון, נקודות תאורה, כיור וכו' - אם אתם רוצים לשנות לגמרי את חדר האמבטיה אז שיפוץ יסודי יעזור לכם להגשים את החלום העיצובי. מכיוון ששיפוץ אמבטיה עושים לרוב פעם אחת במהלך השהות בדירה מסוימת זו הזדמנות חד פעמית לעשות את זה נכון, יפה ופרקטי.

(3) שיפוץ קומפלט מומלץ במצב בו הצנרת ישנה (עשויה ממתכת). אם יש לכם חדר אמבטיה אשר נבנה לפני שנים רבות, סביר להניח שיש צנרת אשר החלידה ולכן כדאי להחליף לצנרת איכותית יותר אשר תמנע סתימות וריחות לא נעימים.

(4) לא להתפשר על צנרת איכותית (לרוב מסוג S.P או PEX) ולבדוק שיש תו תקן על הצינור שבחרתם. בנוסף חשוב לוודא שמחליפים גם צנרת של ביוב (לא להתפשר כאן) ולאחר ההתקנה כדאי לבצע בדיקת לחץ מים ולוודא שאין נזילות.

(5) צביעת קירות - תבקשו מקבלן השיפוצים לצבוע בצבע אקרינול אשר נוגד עובש ופטריות ורצוי בשלוש שכבות. במקרה הזה רצוי לעבוד עם קבלן שיפוצים מקצועי אשר יוודא שלא יהיו קילופים או טחב כתוצאה משימוש לא נכון בצבע לקירות חדר האמבטיה.

(6) איטום - שלב קריטי להצלחת השיפוץ. לוודא שאיטום הרצפה (רצוי דו שכבתי) מתבצע ביסודיות וכן אטימה של הקיר עליו נשענת האמבטיה ואיטום רווחים בין חלקי הקרמיקה עם מילוי סיליקון לפי התקן.

סגנון עיצובי לעומת פרקטיות

יש המון סגנונות עיצוב וחדרי אמבטיה שנראים נפלא, אז איך עושים את זה נכון? איך מעצבים חדר אמבטיה שגם ייראה טוב אך מצד שני יהיה גם שימושי ופרקטי?

עיצוב חדר אמבטיה יכול להיות משימה לא פשוטה. כדי לעצב חדר רחצה שיראה טוב וגם יהיה שימושי, צריך להתחשב בגודל החדר וגם בסגנון הרצוי. בנוסף, צריך להחליט על המתקנים הדרושים לחלל כמו אמבטיות או מקלחות, כיורים ושירותים.

כאן נכנסת לתמונה מעצבת פנים שיכולה באמצעות הדמיה ויזואלית ותכנון נכון לתת ביטוי לסגנון העיצובי שלכם כמו צבע, טקסטורות, חומרים (עץ, קרמיקה, פלסטיק, אבן), אשר ישתלבו נכון עם העיצוב הכללי של הבית כדי לשמור על קו עיצובי אחיד.

בנוסף היא תתכנן את המיקום האידיאלי של אמבטיה/מקלחון, אסלה, כיור, גופי תאורה, שקעי חשמל וכו'.

הנחיות לתחזוקה שוטפת

(1) כדי להנות מפירות השיפוץ לאורך שנים רבות מומלץ לוודא שיש סירקולציה של אוויר כדי למנוע עובש. עובש נגרם מחוסר אוויר שפוגש לחות ולכן כדאי לאוורר את האמבטיה בכל ימות השנה (לא לשכוח את הטיפ למעלה לגבי צבע אקרינול)

(2) למניעת סתימות אין לזרוק תחבושות, מגבונים או פדים שאינם נמסים לאסלה ומונעים הצטברות שערות בפתחי הניקוז.

(3) אם אין חלון בחדר האמבטיה, הקפידו להתקין פתח אוורור איכותי ולמקם אותו נכון. אוורור חדר האמבטיה הוא חובה בכל חלל סגור. אוורור לקוי עלול להוביל לצמיחת עובש וטחב, שעלולים לגרום לשורה של בעיות בריאותיות, כולל אסטמה ואלרגיות שונות.

לסיכום

מקווה שהעשרתם את הידע שלכם בכל מה שקשור לשיפוץ חדר אמבטיה. אמנם הוא חדר קטן יחסית אך העבודה בו מורכבת ודורשת מיומנות של בעלי מקצוע מנוסים כדי להגיע לתוצאה מיטבית. זה שיפוץ שאם ייעשה נכון תוכלו להנות מהפירות שלו למשך שנים ארוכות.

במידה ויש לכם שאלות או תרצו להתייעץ לגבי נושא זה, אני זמינה עבורכם בטלפון 052-5988388

בהצלחה!

אנסטסיה דור

אדריכלות ועיצוב פנים

About the Author אנסטסיה דור

אנסטסיה דור היא הבעלים של זיק דיזיין אשר מעניקה מעטפת שירותים כוללת בתחום פרויקטי בנייה למגורים ומשרדים, הכל תחת קורת גג אחת.

החברה מתמחה בתכנון אדריכלי, שיפוץ ובניית נכסים, עיצוב פנים, שיווק, ומלווה את הלקוחות החל משלב התכנון ועד הביצוע הסופי.

בין אם אתם מעוניינים להשביח את הנכס, לעצב סביבת עבודה פרודוקטיבית לעובדים או שאתם רוצים לגרום לשכנים לקנא בעיצוב היחודי שלכם, אני מזמינה אתכם לשיחת יעוץ ללא עלות אשר תתן לכם כלים וטיפים שיעזרו לכם להגשים את המטרה האישית שלכם תוך חסכון בזמן ומשאבים.

>